آشپزخانه صنعتی

راه اندازی کترینگ و آشپزخانه صنعتی
نوامبر 21, 2016
طراحی آشپزخانه صنعتی
طراحی یک آشپزخانه تجاری
دسامبر 27, 2016
تجهیزات آشپزخانه صنعتی نون

[av_section min_height=” min_height_px=’500px’ padding=’default’ shadow=’no-shadow’ bottom_border=’no-border-styling’ scroll_down=” id=” color=’main_color’ custom_bg=” src=” attach=’scroll’ position=’top left’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ video_mobile_disabled=” overlay_enable=” overlay_opacity=’0.5′ overlay_color=” overlay_pattern=” overlay_custom_pattern=”]

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=”]

[av_heading tag=’h1′ padding=’10’ heading=’آشپزخانه صنعتی’ color=” style=” custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
برای طراحی صحیح و درست یک آشپزخانه صنعتی ، در نظر گرفتن اصول زیر امری حیاتی و مهم است که این اصول بسته به نوع کار و استراتژی کارفرما و محل اجرا، از اولویت های مختلفی برخوردار است ولی رعایت آن برای یک طراحی بدون ایراد امری حیاتی و انکار ناپذیر است.

لوازم فست فود نون

1- فضای سالن: اینکه شما چقدر نیاز به فضا برای نشستن مشتری های خود به صورت راحت و استاندار دارید، در کیفیت و راندمان و رضایت مندی مشتریان شما بسیار اهمیت دارد.

فضای مورد نظر برای هر صندلی حدودا 5/1 متر مربع است یعنی به طور مثال داشتن 50 عدد صندلی مستلزم فضایی در حدود 75 متر مربع سالن است.

2- حرکت های پرسنل بدون برخورد و تداخل با یکدیگر :

آشپزخانه صنعتی باید به گونه ایی طراحی شود که پرسنل با یکدیگر در حین کا برخورد نداشته باشند و از انجام تردد های بی مورد جلوگیری شود تا راندمان و کیفیت بالاتر رفته، به ویژه در ساعات اوج شلوغی این موضوع از اهمیت بیشتری برخودار خواهد بود.

3- داشتن استاندارهای اولیه بهداشت :

برای اینکه شما بتوانید مجوز بهداشت برای مجموعه ی خود دریافت نمایید، نیاز است که یک سری پارامتر های اولیه محل مورد نظر را داشته باشید. از جمله اینکه محل آشپزخانه باید دارای ارتفاع 70/2 به بالا باشد تا سقف کاشی باشد و پارامتر های دیگر که باید از اداره ی بهداشت محل مورد نظر خود استعلام های لازم را به عمل آورید.

4- آرگونومی :

ارگونومی یعنی راحت بودن کارگر یا آشپز هنگام کار بدون اینکه خستگی زیاد یا ناراحتی اضافی برای پرسنل ایجاد گردد .ارگونومی تئوری طراحی صحیح دستگاه ها و متناسب بودن با حجم کار و قرارگیری صحیح آن در آشپزخانه برای افزایش راندمان و جلوگیری از خستگی بیش از حد پرسنل برای انجام فعالیت های زائد است.

5- راندمان انرژی:

امروزه بحث انرژی و هزینه های مرتبط  با آن بسیار موثر در سود آوری یک مجموعه و نیز کم کردن هزینه های مازاد و بلاتری در یک مجموعه است برای رعایت این مهم باید یخچال ها و وسایل برودتی تا آن جایی که امکان دارد دور از دستگاه ی پخت و پز باشد.

6- نمایش پخت و پز

برای اینکه مشتریان احساس خوبی نسبت به آن رستوران داشته باشند و در جریان جزئیات پخت قرار بگیرند، می توان از نمایش آشپزخانه در معرض دید مشتریان بهره جست.

  1. اصل انعطاف پذیری

چیدمان تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید به گونه ای باشد که دستگاه ها قابل تغییر و جابه جایی برای تمیزکاری و نیز احتمال تغییر منوی غذایی باشد.

بحث چیدمان لوازم آشپزخانه صنعتی :

چیدمان تجهیزات و لوازم آشپزخانه صنعتی از آن جایی که فضاها در مکان های مختلف یک شکل و یکسان نمی باشد، قانون ثابت و واحدی ندارد. و این چیدمان وابسته به فضای شما و اولویت بندی شما و در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده در فوق است.

اما به طور کلی چند نوع چیدمان کلی وجود دارد.

  1. چیدمان آرگونوسیک

چیدمان تجهیزات آشپزخانه صنعتی براساس سلیقه سرآشپز و کارگران آشپزخانه تعیین می شود. تا به سلیقه دلخواه سرآشپز و سهولت کار ایشان تجهیزات قرار گیرد. این روش ممکن است از لحاظ انرژی راندمان بالایی نداشته باشد، به دلیل اینکه مثلا فریزر یا یخچال نزدیک سرخ کن یا فر قرار دارد تا به محض اینکه سیب زمینی سرخ کرده منجمد از فریزر خارج شد بلافاصله داخل سرخ کن قراربگیرد و کارمند قدم از جای خودش برندارد.

  1. چیدمان خط مونتاژ

این نوع چیدمان بیشتر برای آشپزخانه هایی کارآمد است که تنوع غذایی کم و تعداد زیادی از یک نوع غذا تهیه می گردد.

مثلا برای یک پیتزا فروشی، شروع با یک یخچال صنعتی و سپس میزکاری برای شکل دادن خمیر پیتزا و تاپینگ پیتزا برای مخلفات روی پیتزا، و فر پیتزا در نهایت خط،  و سپس بسته بندی و پک کردن آن است.

  1. چیدمان منطقه ای

در این روش آشپزخانه به نواحی و بلوک های مختلف تقسیم می شود که هر بلوک وظیفه تهیه بخشی از آشپزخانه را دارد.

مثلا یک بلوک برای آماده سازی و خرد کردن و بلوک دیگر برای پخت و پز و یک بلوک برای فریزر کردن و…

  1. چیدمان جزیره ای

در این روش لوازم آشپزخانه صنعتی در وسط قرار دارد و پرسنل و کارکنان در دور تا دور تجهیزات فعالیت می کنند.
[/av_textblock]

[/av_one_full][/av_section]

به دوستان خود معرفی کنید