تجهیزات فست فود
تجهیزات فست فود
30 تیر 1397
سرخ کن هنی پنی
سرخ کن هنی پنی
8 مرداد 1397
3.1/5 - (11 امتیاز)

سرخ کن چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی از سرخ کن داشته باشیم سرخ کن وسیله ای است که سرخ کردن تمامی مواد غذایی را با سرعت بیشتر و در حرارتی معیت انجام می دهد. این دستگاه شامل یک المنت گرم کننده ی و یک محفظه ی روغن می باشد و دارای ساختار پیچیده ای نیست مگر بعضی از موارد که جز موارد فوق پیشرفته محسوب می شوند.
در اصل سرخ کن ها از یک سبد فلزی تشکیل شده اند که مواد داخل آن قرار می گیرد و به همراه آن و ذاخل روغن شناور و داغ قرار می گیرند. اکثر سرخ کن ها دارای تایمر و هشدار دهنده ی صوتی می باشند و همین طور دستگیره ای که سبد را داخل روغن پایین و بالا می برد مقیاسی برای جلوگیری از سرخ شدن بیش از حد غذا، سیستم بادگیری که موجب کاهش بوی متصاعد شده از غذای در حال سرخ شدن می شود، فیلتر روغن برای افزایش طول عمر استفاده از آن و سیستم های الکتریکی و مکانیکی کنترل درجه حرارت هستند. این دستگاه محبوب برای آماده کردن بسیاری از فست فود ها و سرخ و برشته کردن آنها به کار می روند. از آن جایی که المنت گرم کننده ی سرخ کن ها در تماس با روغن قرار دارند دارای اتلاف انرژی بسیار پاییینی می باشند. جنس اکثر سرخ کن ها استیل یا فولاد نرم می باشد . و از آن جایی که استیل کمتر از فولاد دچار خوردگی می شود بیشتر سرخ کن ها جنس استیل دارند . دیگ ها سرخ کن ها نیز بسته به مدل آن ها متفاوت است . بعضی از سرخ کن ها دارای « نقطه سرد » در کف دیگ خود هستند. این دقیقا جایی است که مقدار زیادی از خرده های غذا آنجا ته نشین می شود و دمای پایین در این نقطه از لکه دار شدن و فاسد شدن روغن جلوگیری می کند.

انواع سرخ کن ها

آنها به سرخ کن های معمولی الکترونیکی ، سرخ کن های بدون روغن و مینی سرخ کن ها تقسیم می شوند.
همین طور سرخ کن ها از نظر ظرفیت مخزن روغن و مواد غذایی ، قدرت و انواع ویژگی ها با یکدیگر متفاوت می باشند. از آنجا که به دلیل میزان مصرف بالای روغن کمی از محبوبیت خود را از دست داده است ، اما در سال های اخیر انواع مجهز به سیستم کاهش مصرف روغن و حتی بدون نیاز به روغن هم به بازار ارائه شده است.
به صورت کلی سرخ کن های معمولی نمونه هایی هستند که شامل یک المنت و یک مخزن روغن هستند و غذا را با درجه های حرارتی مختلف سرخ می کنند.
سرخ کن های بدون روغن یا کم مصرف هم از جمله مدل هایی هستند که غذا را در حقیقت بدون نیاز به روغن، با استفاده از فن آوری جریان سریع هوا سرخ می کنند. مینی سرخ کن ها هم نمونه های کوچک شده سرخ کن ها در بازار هستند.
سعی کنید دستگاه سرخ کنی را انتخاب کنید که برای کار نیاز به تنظیمات پیچیده نداشته باشد و اجزای آن هم از جنسی باشد که به راحتی قابل پاک کردن و شستشو بوده و یا داخل ماشین ظرفشویی قرا بگیرد. همچنین بهتر است سرخ کن مجهز به فیلتر بو و چربی بوده تا هم بوی نامطبوعی در فضا نپیچد و هم چربی اضافه غذا گرفته شود. این فیلترها ممکن است دائمی یا غیر دائمی باشند. فیلترهای غیردائمی را باید مرتباٌ شسته و تعویض کنید. تمام سرخ کن ها دارای سبد می باشند که مواد غذایی برای سرخ شدن در آن قرار می گیرند. در برخی از سرخ کن ها به هنگام اتمام کار، سبد در داخل روغن می ماند و در برخی دیگر سبد با روغن تماس ندارد. بهترین نوع سرخکن آن است که سبد در روغن باقی نماند.

حتما بخوانید :   خمیر پهن کن قنادی (خرید + قیمت)

سرخ کن 1

در سرخ کن های استاندارد دیواره خنکی وجود دارد که باعث خنک شدن آن می شود و از داغ شدن بیش از حد جداره خارجی دستگاه جلوگیری می کند. در بهترین سرخ کن ها هرگز روغن از دستگاه چکه نمی کند و یا حداکثر چند قطره از آن تراوش می کند اما در سرخ کن های بی کیفیت، روغن کاملاً از آن نشت می کند. در برخی از سرخ کن ها می توان مواد منجمد را مستقیماٌ داخل دستگاه قرار داد. این ویژگی باعث می شود که زمان برای یخ زدایی مواد تلف نشود. در بعضی سرخ کن ها هم سبد، چرخان بوده یا تیغه ای برای زیر و رو کردن غذا وجود دارد که به پخت یکنواخت آن کمک می کند. دقت کنید ظرف سرخ کن قابل جدا شدن باشد تا بتوان به راحتی آن را شسته یا در صورت امکان پذیر بودن، داخل ماشین ظرفشویی قرار داد. پنجره شیشه ای برای دیدن مراحل پخت، نمایشگر ال سی دی، دکمه تغییر میزان حرارت، دکمه آماده به کار بودن و هشدار پایان کار هم می تواند از دیگر ویژگی های خوب یک سرخ کن باشد.

موارد ایمنی در سرخ کن:

بدنه سرد:

بهتر است سرخ کنی تهیه کرد که مطمئن باشید در هنگام کار حرارت به بدنه بیرونی منتقل نمی شود. توجه به ادعای سازنده در دفترچه راهنما می تواند در این مورد کافی باشد. همچنین حمل دستگاه باید آسان باشد که این نیز علاوه بر عدم انتقال حرارت به دسته های مناسب برای این کارنیاز دارد.
سبد آسانسوری:

اگرچه برخی معایب برای سبد آسانسوری ذکر می شود که از جمله آنها ادعای خراب شدن زود آنها است ولی باید توجه داشت که این سبد ها مزایای زیادی دارند. اولین و مهمتری مزیت آنها این است که به شما امکان می دهد که پس از بستن دریچه سرخ کن با رها کردن ضامن سبد محتوی غذا را به داخل روغن در حال جوشیدن فرو کنید. در واقع این کار ایمنی بسیار بالایی دارد. در صورتی که این کار بدون بستن دریچه و دستی صورت گیرد احتمال سوختگی بسیار زیاد خواهد بود.
مزیت دیگر این سبد ها این است که در مواردی که نیاز است در جریان کار غذایی به سبد اضافه شود می توان سبد را بالا آورد و پس از اضافه کردن غذا دوباره با بستن دریچه سبد را به داخل روغن پایین ببرید.

حتما بخوانید :   طرز استفاده از سرخ کن هنی پنی

 

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و دریافت پیشنهادات ویژه شماره موبایل خود را ثبت نمایید ثبت شماره