راهنمای حل مشکلات تهویه در آشپزخانه های صنعتی

خط تولید مرغ کنتاکی
معرفی تجهیزات لازم برای مرغ سوخاری یا مرغ کنتاکی
18 آذر 1402
خرید وسایل رستوران دست دوم در اصفهان
خريد و فروش وسايل رستوران دست دوم در اصفهان
1 دی 1402
5/5 - (1 امتیاز)

حل مشکلات تهویه در آشپزخانه های صنعتی و رستوران ها و فست فودها

تصور کنید وارد یک رستوران ‌شده‌اید و قصد خوردن غذایی خوشمزه دارید. در همان زمان که درب رستوران را باز می‌کنید بوی انواع مختلف غذاها به مشام شما می‌رسد و ممکن است از این بو بیشتر احساس گرسنگی کنید و یا ممکن است ترجیح دهید این بو را استشمام نکنید. بگذریم که به صورت کلی این بو نباید در رستوران وجود داشته باشد و ممکن است برای برخی از افراد ناخوشایند باشد و نتوانند بوی دقیق غذایی که سفارش داده اند را استشمام کنند و از آن لذت ببرند چرا که بوی بسیاری از مواد غذایی‌ مختلف مشام آن‌ها را اشباع کرده است.

پس از چند دقیقه احساس خفگی خواهید کرد و احساس می‌کنید هوایی در رستوران وجود ندارد که بتوانید آزادانه در آن فضا نفس بکشید! ممکن است به همین دلیل تصمیم بگیرید رستوران را ترک کرده و به جای دیگری برای میل کردن غذا بروید. حال تصور کنید که شما صاحب همان رستوران هستید و مشتریان مدام از هوای خفه‌ی داخل محیط اعتراض می‌کنند، در نتیجه باید به سرعت متوجه ایراد کار شده و آن را برطرف کنید. چرا که این موضوع دقیقا با رضایت مشتریان ارتباط مستقیم خواهد داشت.

مشکل کجاست؟

به احتمال بسیار زیاد مشکل از سیستم تهویه رستوران و به خصوص از سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی industrial kitchen ventilation می باشد. سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی اگر به درستی کار نکند، ممکن است فضای بسیار خفه و نامطبوعی را به وجود آورده که همین موضوع عاملی است برای بروز انواع بیماری های مختلف و حتی رشد باکتری‌ها!

محیط آشپزخانه یک محیط مرطوب است که بخارات حاصل از پخت و پز انواع غذاهای مختلف در آن محیط وجود داشته و اگر سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی، ناقص و دارای ایراداتی باشد، امکان خروج هوای نامطلوب و ورود هوای تازه وجود نخواهد داشت و یا ناقص انجام خواهد شد و فضای مرطوب نیز برای رشد میکروب‌ها و انواع باکتری ها مناسب بوده و نتیجه آن نیز بروز انواع مختلف بیماری ها در انسان خواهد شد.

هواکش در تهویه آشپزخانه های صنعتی

برای تهویه آشپزخانه صنعتی عملا به سیستمی نیاز است که بتواند هوای آلوده و پر از چربی و دود و بخار و ذرات حاصل از پخت غذا را به بیرون هدایت کند و در عوض هوای مطبوع و تازه ای را وارد محیط مورد نظر کند. به همین دلیل به هواکش های سانتریفیوژ مکنده و دمنده، و همچنین هود و سیستم کانال کشی مناسب برای تخلیه هوا نیاز است تا هوای مطبوع میزبان محیط آشپزخانه شود.

حتما بخوانید :   اهمیت طراحی دکوراسیون رستوران

همچنین پروانه‌‌ی هواکشی که به عنوان هواکش مکنده برای تهویه آشپزخانه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از نوع بکوارد باشد. اما سوال اینجاست که چرا نباید در اینگونه محیط ها از پروانه فوروارد استفاده کرد؟

پاسخ این است که به دلیل ساختار و فرم پروانه فوروارد و همچنین فاصله کم بین پره‌ها، امکان تجمع آلودگی‌ها و چربی‌ها در مدت زمان کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد و اگر به صورت مداوم اقدام به تمیزکاری آن نشود. دیگر کارایی خود را از دست خواهد داد . استفاده از پروانه فوروارد نیز هزینه بیشتری خواهد داشت .

همچنین برای آنکه هوای مطلوب داخل آشپزخانه نیز تآمین شود باید از هواکشی استفاده کرد که بتواند هوای تازه و مطلوب بیرون را به داخل محیط وارد کند .

اگر قرار باشد از یک هواکش آکسیال ساده برای مکش هوای بیرون به داخل آشپزخانه استفاده شود. مشکلات به وجود آمده کم نخواهد بود و برای مثال در زمان‌هایی که هوا گرم است با وجود ورود هوای تازه نیز گویی هوای داخل آشپزخانه خفه بوده . و حتی غبار و حشرات نیز ممکن است به داخل محیط آشپزخانه به وسیله این هواکش وارد شوند.

بهترین راه برای ورود هوای تازه و خنک و همچنین مطبوع، استفاده از هواکش سانتریفیوژ با پروانه فوروارد است . که بتواند تا ۸۰ درصد کار مکش هوا را انجام داده و از ورود غبار به داخل محیط آشپزخانه به وسیله فیلترهای موجود در خود، جلوگیری کند.

نقش هود در تهویه آشپزخانه صنعتی

هود صنعتی نیز یکی دیگر از تجهیزات تهویه آشپزخانه صنعتی ، برای خروج بو و ذرات حاصل از پخت غذا در محیط است. در واقع هودهای صنعتی به راحتی می توانند تمامی دود و بخار و بوی ناشی از غذا را به درون خود مکیده . و آن را به کانال‌ منتقل کرده و سپس به سمت فن هدایت کند. پس تا به این جا متوجه شدید که هود صنعتی خود به تنهایی نمی‌تواند. کار مکش را انجام دهد و انجام این کار تنها از طریق فنی است که در بیرون از محیط قرار گرفته است. فن مورد استفاده در تهویه صنعتی از نوع سانتریفیوژ است که به وسیله تولید نیروی گریز از مرکز کلیه آلاینده های محیطی را خارج می کند.

حتما بخوانید :   فروش ظروف بن ماری استیل

نکته مهم

سعی کنید بهترین و مناسب ترین کانال را برای آشپزخانه صنعتی خود به کار گیرید . چرا که سیستم کانال کشی نامناسب می‌تواند تمامی مراحل تهویه هوا را با مشکل رو به رو کرده. و در نتیجه مشکلات بسیاری به وجود آورد. پس در انتخاب نوع و جنس و همچنین ابعاد کانال دقت کرده و سعی کنید . دقیقا متناسب با نوع محیط اقدام به انتخاب بهترین کانال‌ها برای تهویه آشپزخانه صنعتی خود کنید .

نشانه های سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی ناقص

گاهی اوقات متوجه نمی شویم که نشانه های موجود در محیط رستوران‌ها، کارخانه‌ها و … به دلیل سیستم تهویه آشپزخانه ناقص است پس در ادامه اگر هر یک از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید به درست بودن سیستم تهویه خود شک کنید:

  • وجود هوای خفه در محیط
  • وجود دودهای سرگردان
  • راحت باز نشدن درب رستوران
  • بوی نامطبوع در فضای کلی رستوران به خصوص در آشپزخانه
  • تغییرات دما در قسمت‌های مختلف محیط
  • بروز صدای بلند از هود و هواکش ها

 

برای مشاهده راهنمای حل مشکلات تهویه در آشپزخانه های صنعتی پیشنهاد می شود ویدئو زیر را تماشا کنید

 

کلام آخر

اگر در آشپزخانه و فضای محیط خود با این مشکلات رو به رو شده‌اید، به مناسب بودن سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی خود شک کرده و از متخصصانی که در این زمینه تجربه کافی دارند برای چک کردن سیستم تهویه کمک بگیرید تا مشکل و ایراد کار را مشخص کرده و در جهت بهبود آن بکوشند. یک سیستم تهویه نامناسب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کم شدن مشتریان شما داشته باشد در نتیجه باید هرچه سریع‌تر ایرادات آن را برطرف کرد.

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و دریافت پیشنهادات ویژه شماره موبایل خود را ثبت نمایید ثبت شماره