انواع پیتزا | معرفی و اسامی انواع مختلف پیتزا

فروش ظروف بن ماری استیل
فروش ظروف بن ماری استیل
15 مهر 1402
ساخت سرخکن سفارشی دیجیتال
ساخت سرخ کن سفارشی دیجیتال
11 آذر 1402
4.3/5 - (10 امتیاز)

انواع پیتزا

پیتزا اولین بار در ایتالیا طبخ شد و استقبال زیادی در امریکا پیدا کرد به همین دلیل در امریکا میزان زیادی تکامل پیدا کرد. از همینجا دو مدل اولیه پیتزا یعنی پیتزا امریکایی و پیتزا ایتالیایی شکل گرفت. تفاوت این دو پیتزا در اغاز تنها در ضخامت نان و پوسته آن بود. پیتزای ایتالیایی دارای خمیر نازک است و پیتزای امریکایی خمیر ضخیمتر دارد. دیگر تفاوت دیگر این دو پیتزا استفاده از گوشت است، در نوع ایتالیایی معمولاً از سبزیجات استفاده شده اما در امریکا به دلیل علاقه امریکایی ها به گوشت به آن گوشت و سوسیس اضافه شد .

1. پیتزا ناپلی، وابسته به شهر ناپل

پیتزا ناپلی پیتزای اصلی است. تاریخچه این پیتزا به شهر ناپل ایتالیا در قرن 18 برمی‌گردد. شهروندان این شهر فقیرتر از دیگر شهرها بودند و اغلب مواد غذایی ارزان تر خریداری می کردند. خوشبختانه برای آنها خرید نان لواش، گوجه فرنگی، پنیر، روغن و سیر مقرون به صرفه و حتی از طریق فروشندگان خیابانی به راحتی قابل دسترس بود . امروز سه گونه از پیتزا ناپلی را میشناسیم :

  1. پیتزا مارینارا : ویژگی آن استفاده از گوجه فرنگی، سیر، پونه و روغن زیتون اضافی است.
  2. پیتزا مارگریتا : ویژگی آن استفاده از گوجه فرنگی، موتزارلا خرد شده، ریحان و روغن زیتون اضافی است.
  3. پیتزا مارگریتا اضافی : ویژگی آن استفاده از گوجه فرنگی، موتزارلا از کامپانیا، ریحان و روغن زیتون اضافی است.

پیتزا ناپلی بسیار سبک و انقدر نازک است که آن را با چاقو و چنگال می خورند. در غیر این صورت از اصل آن دور می شود. مواد مورد استفاده برای پر کردن آن موتزارلا تازه، گوجه فرنگی، برگ ریحان، پونه و روغن زیتون است.
پیشنهاد پخت: برای پخت یک پیتزا ناپلی واقعی باید آن را در یک اجاق چوب سوز گذاشت و برای هر 800 گرم 1000 درجه فارنهایت حرارت ایجاد کرد، شبیه به آنچه که در گذشته درست می شد و زمان پخت آن حدود 70 تا 90 ثانیه طول می کشد .

2.پیتزا شیکاگو

در دهه 1900 مهاجران ایتالیایی شهر بادخیز در جستجوی چیزی شبیه پیتزا ناپلی بودند. آیک سِوِل, به جای نان نازک چیز دیگری در ذهن داشت. او پیتزا با پوسته ضخیم و مواد تشکیل دهنده ای غیر از آنچه که بود را پیشنهاد داد. او برش های خمیری موتزارلا را روی آن قرار داد و پوشش آن را گوشت، سبزیجات و گوجه های خرد شده قرار داد. این اختراع منجر به ایجاد رستوران های زنجیره ای سِوِل و پیتزای معروف آن شد.
پر کردن سنتی: برای پیتزا شیکاگو دستورالعمل دقیقی یافت نشده. بر روی خمیر آن لایه¬ای از سس گوجه فرنگی، گوشت گاو، سوسیس، پپرونی، پیاز، قارچ و فلفل سبز قرار می دهند. گاهی پنیر پارمسان هم به آن اضافه می کنند .
پیشنهاد پخت: برای پخت راحت پیتزا شیکاکو نیاز به ماهی تابه ای با عمق زیاد است تا خمیر و محتویات آن به راحتی در ظرف قرار گیرد. کف ظرف باید آغشته به روغن باشد تا نهایتا نان راحت تر از آن جدا شود. زمان برای پخت این نوع پیتزا 30 الی 35 دقیقه است .

 

3.پیتزای نیویورکی

تفاوت بسیاری بین پیتزا نیویورکی و پیتزا ناپلی وجود دارد. در حالی که پیتزای نیویورکی، پیتزای اصلی نیست، اما به محبوب ترین و گسترده ترین انتخاب در ایالات متحده تبدیل شده است. در پیتزای نیویورکی از همان خمیر ناپلی اما با ضخامت بیشتر استفاده می شود که این به خوردن آسان تر آن کمک می کند .
پر کردن سنتی: پیتزای نیویورکی خمیر ضخیم تری دارد و برای پر کردن آن از پپرونی و سوسیس، قارچ و ماهی آنچوی استفاده می شود. برای چاشنی آن هم از پونه، تکه های فلفل قرمز، پنیر پارمسان و پودر سیر اضافه می شود.
پیشنهاد پخت: مثل پیتزا ناپلی در اجاق های چوب سوز یا ذغال سنگ پخته می شود، البته امروزه برای پخت از فرهای گازی استفاده می کنند که به همان اندازه خوشمزه، دلچسب و ترد است .
پیتزا نیویورکی
پیتزا نیویورکی

حتما بخوانید :   ضدعفونی کننده هوشمند دست

4.پیتزا سیسیلی

پیتزا سیسیلی بسیار نزدیک به پیتزا شیکاگو به نظر می رسد با این تفاوت که بر روی پوسته ضخیم پیتزا سیسیلی پیاز، سبزی و ماهی آنچوی به مقدار زیاد اضافه می شود. این پیتزا در تعطیلاتی مانند کریسمس و شب سال نو در سیسیل طرفدار بسیاری دارد و در امریکا هم در تمام طول سال با سس گوجه فرنگی و پنیر موتزارلا استفاده می شود .
پر کردن سنتی: پر کردن پیتزا سیسیلی چیز سختی نیست و هر آنچه که مهمانان علاقه داشته باشند می توان به آن اضافه کرد.
پیشنهاد پخت: برای داشتن عطر و طعم بهتر ظرف آن آغشته به روغن زیتون باشد. دمای فر در زمان پخت آن تاثیرگذار است. مثلا اگر دمای فر 425 درجه فارنهایت باشد 15 دقیقه برای پخت زمان لازم است .

5.پیتزای یونانی

این نوع پیتزا توسط یونانی هایی که به امریکا آمده بودند و با پیتزای ایتالیایی آشنا شدند ساخته شد .
پر کردن سنتی: در خارج از یونان این پیتزا با موتزارلا و پنیر چدار و طبق سلیقه های مختلف با هر آن چیزی که دلخواهشان است پر می شود و در داخل یونان از پنیر فتا، زیتون سیاه و پیاز قرمز نیز استفاده می شود .
پیشنهاد پخت : برای پف کردن این نوع پیتزا آن را در ظرفی آغشته به روغن بسیار می پزند. .

6. پیتزا کالیفرنیا :

پیتزا کالیفرنیا، در اواخر سال 1970 توسط سرآشپز لادو در یک رستوران کلاسیک ایتالیایی مورد آزمایش قرار گرفت. او با خلاقیت خود خردل، پنیر ریکوتا، مغز و فلفل قرمز را به آن اضافه کرد. این خلاقیت مورد توجه رییس رستوران قرار گرفت و بعد از آن سرآشپز لادو، نزدیک به 250 نوع پیتزا را به منوی رستوران اضافه کرد.
پر کردن سنتی: هیچ شیوه خاصی برای این مدل پیتزا وجود ندارد و شما با توجه به خلاقیت خود می توانید به هر ترکیبی که دوست دارید در پیتزا کالیفرنیا دست پیدا کنید.
پیشنهاد پخت : پخت پیتزا کالیفرنیا به انتخاب شما و به استفاده از پوسته ضخیم یا نازک آن بستگی دارد.

7.پوسته گوجه فرنگی

مثل پیتزا سیسیلی و ایتالیایی بر روی یک پوسته ضخیم گوجه فرنگی چیده می شود و بر روی آن سس گوجه فرنگی تند یا شیرین ریخته می شود.
پر کردن سنتی: این نوع پیتزا به صورت سنتی دارای یک ترکیب ساده ای است از پوشش گوجه فرنگی بر روی نان به علاوه سس و گاهی پنیر پارمسان بر روی آن پخته می شود. با این حال پخت این نوع پیتزا با گوشت گاو، سوسیس، و برش موتزارلا نیز انجام شده.
پیشنهاد پخت: برای آنکه از خشک شدن پوسته آن جلوگیری شود باید به روی آن سس گوجه فرنگی و آب ریخته شود و به مدت 15 دقیقه در دمای 550 درجه فارنهایت قرار بگیرد.

8. پیتزای ایتالیایی :

مواد لازم: یک ورق نـازک خمیـر ( خمیر نان تافتون )، سس گوجه فرنگی، گوجه فرنگی، پنیر
روی خمیر را با یک ورقه نازک از سس گوجه فرنگی می پوشانند و بعد گوجه پوست و دانه گرفته شده روی ان اضافه میکنند و در آخر پنیر زیادی روی آن میریزند و اگر پیتزای قارچ بخواهید به آن چند برش بسیار کم قارچ اضافه میکنند .
پیتزا ایتالیایی
پیتزا ایتالیایی

9. پیتزای مارگاریتا

ترکیبات: مارگاریتا پیتزایی ساده شامل پنیر، گوجه و ریحان است که در کنار هم، رنگ های پرچم ایتالیا را تشکیل می دهد. در حال حاضر به پیتزایی که فقط از سس گوجه فرنگی و پنیر موزارلا تشکیل شده است هم مارگاریتا می گویند.

10. پیتزای کالزونه

ترکیبات: کالزونه پیتزایی ایتالیایی است که خمیر آن از وسط تا شده و مواد در داخل آن قرار می گیرند و پیتزا به شکل ماه نیمه درمی آید. این پیتزا هم خانواده هایی هم دارد.

حتما بخوانید :   بهبود رستوران و فست فود

11. پیتزای چهار فصل

ترکیبات: در ایران معمولا از پنیر گودا، موزارلا، بلوچیز یا پارمزان برای تهیه این پیتزا استفاده می شود. اما هر یک چهارم آن مواد تشکیل دهنده متفاوتی دارد. در بسیاری از رستوران ها این تفاوت چهارگانه با چهار نوع پنیر متفاوت ایجاد می شود.

12. پیتزای پپرونی

ترکیبات: پپرونی نوعی کالباس تند از گوشت گوساله است که معمولا قطر کمی دارد و به صورت حلقه حلقه در تاپینگ پیتزا استفاده می شود. در بعضی پیتزافروشی ها به جای استفاده از پپرونی از کالباس معمولی استفاده شده و پیتزا با فلفل، تند می شود. سالامی هم نوع دیگری از کالباس گوشت گوساله است که تند نیست، اما چربی بالاتری دارد. بهتر است برای تهیه پیتزای سالامی و پپرونی، کالباس ها روی بقیه تاپینگ ها قرار بگیرند تا کاملا در معرض حرارت قرار گرفته و برشته شوند.

13. پیتزای مکزیکی«مکزیکانا» یا «آمیگو»

یکی دیگر از پیتزاهای تند که به پیتزا پپرونی شباهت زیادی دارد، پیتزا مکزیکی یا در بعضی منوها «مکزیکانا» ست. تاپینگ آن شامل گوشت چرخ کرده سرخ شده به همراه زیره سبز و فلفل تازه تند است.

14.پیتزای هاوایی یا «آفریکانا» :

ترکیبات: پیتزا هاوایی که مشابه آن در بعضی پیتزافروشی ها با نام پیتزا «آفریکانا» هم دیده می شود، معمولا ترکیب تقریبا نامتعارفی از سس گوجه فرنگی، مرغ یا ژامبون در کنار آناناس است. با توجه به اینکه آناناس شیرین است و طعم شیرین به جر معدود غذاهای مناسبتی، ایرانی طرفدار چندانی در ذائقه ایرانی ندارد، بنابراین پیتزا هاوایی خیلی پرطرفدار نیست..

15. پیتزای پولو :

ترکیبات: در پیتزا پولو، مرغ به دو صورت خام و پخته استفاده می شود ولی چون مرغ خام برای استفاده باید طعم دار و به قطعات کوچکتر خرد شود، نوع دوم طعم و مزه بهتری دارد؛ یعنی پیتزایی که با مرغ خام مزه دار شده باشد.

16. پیتزای مارینارا

ترکیبات: در تهیه پیتزا مارینارا از این سس به همراه انواع محصولات دریایی مانند تکه های فیله ماهی به ویژه فیله ماهی تن و میگو همراه با زیتون استفاده می شود اما بسیاری از رستوران ها از سس گوجه فرنگی به همراه کنسرو ماهی تن استفاده می کنند که این کار کیفیت و طعم پیتزا را به شدت پایین می آورد.

17. پیتزای گوشت :

ترکیبات: در این پیتزا از تکه های گوشت راسته یا فیله گوساله استفاده می شود. این پیتزاها با نام های گوناگونی در منوها دیده می شوند که از آن جمله می توان به پیتزا چانو (Cano) و فیله تو (Filetto) اشاره کرد.

18. پیتزای فونگی :

ترکیبات: پیتزا فونگی پیتزایی است که قارچ، اصلی ترین ماده تشکیل دهنده تاپینگ آن است. قارچ که پای ثابت هر پیتزا است، طعم و عطری بی نظیر به این غذا می دهد و بافت گوشت مانند آن می تواند جایگزین خوبی در پیتزا باشد.
پیتزا فونگی

19. پیتزای سبزیجات :

ترکیبات: ترکیب مواد تاپینگ پیتزای سبزیجات بسته به آب و هوا و سبزیجات قابل دسترسی در هر کشوری متفاوت است. برای مثال در ایتالیا استفاده از سبزیجاتی مانند مارچوبه، آرتیشو و کلم بروکلی رایج است.

20.پیتزای آمریکایی :

بنا به سلایق آمریکایی ها در پیتزای ایتالیایی تغییراتی ایجاد شد و تعداد بسیاری با سبک هاو مواد تشکیل دهنده مختلف به ان اضافه شد . خمیر این پیتزا ضخیم تر از پیتزای ایتالیایی هست بعد از پهن کردن این خمیر از یک لایه سس گوجه فرنگی استفاده می¬کنند روی آن را با کالباس های ورقه شده یا خرد شده می¬پوشانند و بعد سوسیس را روی آن می¬ریزند مقدار زیادی هم قارچ به آن اضافه نموده از فلفل دلمه ای، ذرت و زیتون برای طعم به مقدار لازم روی آن اضافه می¬کنند و در آخر از پنیر پیتزای زیاد استفاده می¬کنند.

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و دریافت پیشنهادات ویژه شماره موبایل خود را ثبت نمایید ثبت شماره