تفاوت انواع سرخ کن های صنعتی موجود در بازار

رستوران خوب
ویژگی های یک رستوران خوب
12 فروردین 1398
خلال کن
26 فروردین 1398
5/5 - (1 امتیاز)

در بازار و با توجه به تفاوت انواع سرخ کن های صنعتی در بازار که هر کدام ویژگی ها و مشخصات مختص خود را دارد ولی در کل سرخ کن ها به دو دسته تقسیم می شوند :

  1. سرخکن های حرارت مستقیم
  2. سرخکن های حرارت غیر مستقیم

زمانی که انتقال حرارت به سرخ کن خوراکی به طور مستقیم و بی واسطه باشد سیستم حرارت رسانی مستقیم است و زمانی که در این میان واسطه وجود داشته باشند حرارت رسانی غیر مستقیم به حساب می آید.
سرخکن های موجود در بازار رومیزی و ایستاده هستند سرخ کن های رومیزی نیز خود به دو دسته اند:

  1. گازی
  2. برقی

در سرخکن های برقی المنت تولید کننده حرارت داخل مخزن روغن قرار دارد و حرارت به طور کاملا مستقیم به روغن منتقل می شود.
در سرخ کن های گازی رومیزی دو نمونه دستگاه وجود دارد بعضی از انها شعله حرارت دقیقا زیر دیگ روغن قرار گرفته و حرارت به طور مستقیم به روغن منتقل می شود و حرارت رسانی کاملا مستقیم است.
اما از سوی دیگر سیستم هایی مجود دارد که حرارت رسانی به روغن طرق مختلف غیر مستقیم می شود. در یکی از این روشها مخزن روغن خوراکی از دو جداره ساخته می شود که ما بین ان یک فضای خالی قرار می گیرد که این فضای خالی با روغن نسوز صنعتی پر می شود .در این حالت شعله زیر مخزن قرار گرفته و ابتدا روغن نسوز صنعتی را گرم می کند و سپس حرارت از روغن نسوز به روغن خوراکی منتقل می شود .در این حالت این امتیاز وجود دارد که پخش حرارت در روغن خوراکی به طور یکنواخت و به ارامی انجام می شود و از گرم شدن سریع یک نقطه از روغن و سوختن ان جلوگیری می شود.
از دیگر روشهای غیر مستقیم کردن حرارت استفاده از مکانیزم محوطه سرد است در این روش در داخل مخزن روغن خوراکی لوله های حرارتی عبور کرده که تقریبا این لوله ها در وسط ارتفاع روغن مخزن است بنابر این بر اساس قانون انتقال حرارت روغن در بالای لوله های حرارتی گرم ترین قسمت است و روغن در پایین لوله های حرارتی سرد ترین حالت را دارد. در این حالت روغن یک حالت چرخشی پیدا می کند و این چرخش روغن از بالا به پایین سبب جلوگیری از سوختن زود هنگام روغن می شود همچنین به دلیل اینکه قسمت سرد روغن در پایین قرار می گیرد خرده های مواد غذایی در روغن سرد قرار میگیرد و از سوختن مواد غذای که خود از مهمترین عامل از بین رفتن روغن است جلو گیری می نماید به این سیستم محوطه سرد یا cold zone میگوینددر سرخ کن های دین امپرو انویل لوتوس امریکن رنج و … مورد استفاده است
روشهای دیگری برای انتقال حرارت به صورت غیر مستقیم است استفاده از کویل روغن است روشهای کار به این صورت است که داخل مخزن روغن خوراکی یک سری لوله کشی است که این سیستم لوله کشی به یک مخزن روغن نسوز صنعتی وصل شده و در میانه راه پمپ مخصوص وجود دارد . در این جا مخزن روغن صنعتی توسط مشعل یا المنت برقی گرم می شود و توسط پمپ روغن گردش روغن داخل لوله انجام می شود.در این روش کنترل حرارت از طریق تغییر در حرارت مخزن روغن صنعتی اصلی انجام می گیرد . این روش بیشتر برای سرخکن های صنعتی بزرگ مورد مصرف در کارخانجات به کار میرود.
برخی از سرخکن های ایستاده حرارت غیر مستقیم سیستم کنترل حرارت در یخچال دارند و می توان به انها برنامه زمانبندی داد و همچنین این سرخ کن ها از فیلتراسیون اتوماتیک نیز بهره می برند.

حتما بخوانید :   مصرف سالانه فست فود در ایران
برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و دریافت پیشنهادات ویژه شماره موبایل خود را ثبت نمایید ثبت شماره